Aš norėčiau paklausti, ar kas nors žinote, kaip Lietuvoje kapojama ir pardavinėjama jautiena? Gal turite kokį mėsininkų terminologijos žodyną ir gal galite man paaiškinti, kaip lietuviškai vadinasi tie jautienos kepsniai, kuriuos kepate kepsninėse arba laužuose virš žarijų, t.y. tie kepsniai, kurių nereikia ilgai troškinti, kurie iškepa momentaliai; jiems tik reikia vos keleto minučių gero karščio, šiek tiek liepsnos, ir jie būna minšti, sultingi ir baisiai skanūs?
Tikrai turėtų būti kažkokie pavadinimai; aš įtariu, kad mėsa kiekviename krašte kapojama skirtingai (nors jokios logikos aš tame neįžvelgiu), bet vistiek turi būti kažkokia universali sitema, pagal kurią nesunku būtų susigaudyti, kas tinka troškiniui ir kas – kepsninei.
Amerikoje (jeigu kam įdomu) sistema yra tokia: kepsniai, labiausiai tinkantys kepimui virš žarijų arba dujinėje kepsninėje, mano nuomone, yra šie:
· Rib eye steak(Delmonico, Prime Rib)
· Hanger steak
· Flank steak
· Flatiron steak
· New York strip steak
· Porterhouse steak
Aš dažniausiai laviruoju tarp flank, strip ir porterhouse, priklausomai nuo nuotaikos ir nuo situacijos parduotuvėje. Bet šiaip tai visi šeši aukščiau paminėti variantai tinka greitam kepimui kieme.
Aš labai mėgstu mėsą kepti kieme. Jau ne kartą tai minėjau, bet visitek dar kartą paminėsiu, kadangi būtent apie tai užėjo kalba. Kiekvieną kartą virš žarijų kepant mėsą, man visada užeina toks geras jausmas, tarsi kepčiau ką tik sumedžiotą žvėrį, ir taip aprūpinčiau savo šeimą maistu. Toks natūralaus ir išbaigto gyvenimo gamtoje jausmas. Nors dažniausiai aš kepu parduotuvėje pirktą mėsą, o ne sumedžiotą žvėrį, ir kepu tai ne virš laužo, o anglių briketais kūrenamoje kepsninėje, pastatytoje ant cementinių plytelių. Bet vistiek geras jausmas.
Virš žarijų keptas geras kepsnys yra ypatingai skanus. Bet kepsnys turi būti tinkamas tokiam apdorojimui. Todėl dar kartelį prašau, mielieji, pasakykite jūs man, nežinančiai, kokią mėsą perkate parduotuvėje, turguje arba pas ūkininką, kai ruošiatės ją kepti virš liepsnų.
Ačiū.
Aušra
Iš pradžių viską išsidėliojau kieme, nes maniau, kad natūralioje šviesoje fotografuotos nuotraukos bus gražesnės. Bet kol viskas iškepė, kieme gerokai sutemo, nuotraukose atsirado daug melsvų atspalvių ir mėsa neatrodė tikroviškai; kažkokia violetinė.
Tada aš viską sunešiau į vidų. Viduje viskas atrodė maždaug taip:
Ta pati mėsa. Tik spalvos kitos. Svarbiausia, kad buvo skanu.
Jautienos kepsniai su alyvuogių užtepėle
Receptas iš Bon Appétit | June 2012
Užtepėlė:
1/3 stiklinės alyvuogių aliejaus
1 stiklinė alyvuogių be kauliukų (Niçoise, Kalamata, kt.), susmulkintų
1 šaukštas kaparėlių, smulkiai sukapotų
1 skiltelė česnako, smulkiai sukapota
2 ančiuvių filė, alyvuogių aliejuje, nusausintos ir smulkiai sukapotos
Kepsniai:
900 g jautienos kepsnių, tinkamų kepti virš žarijų
2 šaukštai raudonojo vyno acto
3 - 4 askaloniniai česnakai, smulkiai sukapoti
2 šaukštai šviežių raudonėlių, smulkiai sukapotų
2 šaukštai smulkiai sukapoto česnako
2 šaukštai rūkytos paprikos
4 šaukštai aliejaus
Druskos
Maltų juodųjų pipirų
Užtepėlė: visus ingredientus sumaišyti dubenėlyje. Jeigu užtepėlė per tiršta, įpilti truputį alyvuogių aliejaus. Padažo tipo užtepėlei visus ingredientus sumalti virtuviniu kombainu arba smulkintuvu. Padėti į šalį, kol prireiks.
Kepsniai: kepsnius nusausinti popieriniais rankšluostėliais sudėti į didelį platų indą. Iš abiejų pusių pabarstyti druska ir maltais pipirais. Likusius ingredientus sumaišyti dubenėlyje. Mišinį tolygiai paskirstyti ant abiejų kepsnių pusių. Palikti kambario temperatūroje, kad pasimarinuotų, maždaug 1 valandą.
Kepti virš žarijų arba dujinėje kepsninėje virš aukšto karštumo ugnies, maždaug po 5 minutes ant kiekvienos pusės, kol temperatūra storiausioje kepsnio dalyje pasieks 57 – 60oC. Kepsnius dėti ant pjaustymo lentos ir palikti 5 – 10 minučių. Supjaustyti skersai skaidulų. Greižinėlius sudėti į lėkštę. Tiekti su alyvuogių užtepėle.
Grilled Steaks with Tapenade
Recipe from Bon Appétit | June 2012
Tapenade:
1/3 cup olive oil
1 cup pitted olives (such as Niçoise or Kalamata), chopped
1 tablespoon minced capers
1 garlic clove, minced
2 anchovy fillets packed in oil, drained, minced
Steak:
2 pounds flatiron, flank, hanger, or New York strip steak
2 tablespoons red wine vinegar
3 - 4 thinly sliced shallots
2 tablespoons chopped fresh oregano
2 tablespoons minced garlic
2 tablespoons smoked paprika
4 tablespoons vegetable oil
Salt
Black pepper
Tapenade: stir all ingredients in a small bowl. Add more olive oil for a thinner tapenade, if desired. For a smoother sauce, purée tapenade in a food processor or blender. Set aside.
Steak: pat steaks dry with paper towels and place them steak in a large baking dish; season generously with salt and pepper. Stir remaining ingredients in a small bowl to combine. Spread mixture evenly over both sides of steak and let marinate at room temperature for 1 hour.
Build a medium-hot fire in a charcoal grill, or heat a gas grill to high. Grill steak, turning once, until nicely charred, about 5 minutes on each side for medium-rare (135 – 140oF in the thickest part of the steak). Transfer to a carving board and let rest for 5–10 minutes. Slice steak against the grain; transfer to platter. Spoon tapenade on steak and serve alongside.
Lietuvoje kiek pastebėjau šią vasarą labai jau skurdoka su jautiena, o nekalbant apie tinkamą mėsą kepsniams. Greičiausiai tiems, kams jos reikia, tiesiai iš augintojų mėsą perka. Prekybos centrai tik kokį vieną liūdną gabalėlį turėdavo, turgaus halėse išvis nebuvo, tik faršas. Kartą pirkau iš parduotuvės esančios prie Krekenavos agrofirmos fabriko, bet ten buvo užšaldyta, tai nieko ir nepasirinksi per daug, tuo labiau atskirų pjovimo kepsnių nėra. Kad ir turkijoje pas mus nėra didelio pjūvių pasirinkimo, reikia tiesiog eiti ir prašyti mėsininko, nes prekybos centre tik rib eye steak ir paprastai supjaustyta išpjova. Todėl nenustebčiau, kad vargiai ar Lietuviškai, kad pasakys. O tempenade beveik tokią pačia tik be ančiuvių ir aš gaminu, nes tikrai puikiai tinka su kepsniu.
AtsakytiPanaikintiJolita, matyt Lietuva - kiaulienos krastas; as Lietuvoje gyvendama irgi labai retai gamindavau jautiena; nebent versiena, retkarciais; kiauliena buvo esmine mesa; galvojau, kad per daugeli metu gal siek tiek pasikeite tradicijos;
PanaikintiNeseniai grizom praleide pora savaiciu Kaune.Vos ne kas antra diena lankiausi turguose (ivairiuose)nes norejom atsivalgyti laukiniu uogu,grybu ir siaip ivairiu darzo skanumymu. Beto ruosiau nemaza pasibuvima draugams ir giminems.Galiu tik pritarti Jolitai, kad su jautiena padetis liudna.tad kepsniu ir nedariau. Kaip paprastai:salyka,kiaulienos sonkauliukus,desreles.Nemanau Ausra,kad sulauksi informacijos kurios tikies.Sekmes kepant Amerikoniska Jauti!
AtsakytiPanaikintiDiana, aciu! supratau: Lietuvoje karaliauja kiauliena;
PanaikintiJei perku jautiena kepsniams, tai išpjovą. Ilgą gražų mėsos gabalą, kurį pati susipjaustau mažesniais gabalais, taip pat prekybos centre galima paprašyti, kad supjaustytų kaip nori, taip pat girdėjau,kad ant grotelių kepama jautienos krūtinės mėsa, bet nemėginau. Troškinimui perku jautienos kulninę paprastai, bet būna ir specialiai jau supjaustytų jautienos gabalėlių troškinimui, ten mana kumpiai būna. Kiaulienos kepsniams naudoju taip pat išpjovą, nugarinę arba sprandinę. :)
AtsakytiPanaikintiAnonime, didelis ACIU! dabar viskas aisku su pavadinimais; ateityje zinosiu, kaip vadinti;
PanaikintiKad pigiau būtų aš perku Kryžmę, ji minkštumu ne ką nusileidžia išpjovai:) Prekybos centruose tokio kryžmės nebūna pirkti, bet turguje galima rasti:)
AtsakytiPanaikintiodeta, sakai Kryzme; ok; atsiminsiu; bandziau paieskoti vertimo i anglu k. - nesekmingai; radau tik architekturini termina "durys su kryzme";
PanaikintiKo galima rasti: išpjovų, nugarinių, ozu ar tai ouzu (tokios plonos siauro juostelės, sakyčiau skirtos wok) - daugiau nelabai teko matyti. Kai užeisiu į Urmo turgų - pažiūrėsiu. Nors dažniausiai nueinu per vėlai ir ten jau gerų gabalų nebūna. Tad jautiena mano namuose labai labai retas svečias.
AtsakytiPanaikintiozas / ouzas?? ar cia rimtai taip mesa vadinama? kas tai per daiktas?
PanaikintiSu jautiena išvis baisi bėda Lietuvoje - kone visi mėsiniai gyvuliai iškeliauja toli toli, į visokias Austrijas ir t.t. Mums belieka pieninių galvijų mėsytė - tų karvyčių, kur davė pienuką kelis metus, gavo nemažai antibiotikų (nuo mastito) ir t.t. Nėr pas mus kultūros su jautiena. Geriausiu atveju pavyks apynormalią išpjovą gauti, tai didelis laimėjimas...
AtsakytiPanaikintiKiauliena irgi reik labai žiūrėt, ir geriausia "savo" pardavėją turguj turėt, kad seno kuilio mėsos neįsūdytų tau. Prekybcentrių mėsa man kartais net chlorkalke paduoda, atsiprašau, jei kam apetitą pagadinau.
Jurga, oi! is tiesu poklaike situacija; gal geriau tada net neprasideti so jautiena; ir kiauliena bus gerai; as, tiesa sakant, mesos niekada prisikisus ir neuosciau; gal is musu prekybcentrio irgi kvepia chlorkalkem; kita karta pauostysiu;
PanaikintiBet nėr taip blogai - kai tikrai gerą mėsa sunku gauti, valgom ją rečiau, užtat suvalgom vis daugiau daržovių. Kaip skanu būna, kai mėsa ne dažnas svečias ant stalo :)
PanaikintiYra, kas perka iškart pusę kiaulės iš Ūkininkų, ar pusę avies, pasideda į šaldiklius. Yra tų būdų, tik reik noro ir pastangų :)
Jurga, visiskai sutinku - geriau valgyti reciau, bet uztai gera, negu daznai, bet netikusia;
PanaikintiNa va, ir lrytas apie tą patį parašė - nėr taip paprasta geros mėsos pas mus gauti: http://www.lrytas.lt/verslas/rinkos-pulsas/gera-jautiena-uzsienieciams-lietuviams-numelztu-karviu-mesa.htm
PanaikintiTokių gražių pavadinimų kepsniams Lietuvoje ko gero niekas nesuteikė. Težinau vieną labai gerą "jautienos kepsnys" :) Dar žlėgtainis, o tai tas pats, kas "steak" ar "beefsteak". Romšteksas, paprasčiausias "romp steak", gal dar antrekotas ir dar keletas panašių. Pas mus daugiau įprasta vadinti taip, iš kurios gyvulio vietos išpjaunama mėsa, pvz., "hanger steak", būtų jautienos krūtininė, o "Flat iron steak" - jautienos mentė, "Flank steak" būtų lyg ir jautienos papilvė ir t.t. Kai norisi minkštos mėsos, kaip pati sakai, kad greit ir skaniai iškeptų, turi išmanyti, kurios gyvulio dalies mėsa tam tinkama arba klausti mėsininko turguje. Jei pasitaikys žmogus sąžiningas, pasisekė, jei turi pažįstamą ir patikimą žmogų, dar geriau.
AtsakytiPanaikintiPasitaiko geros jautienos, tik, žinoma, kad ne parduotuvėje. Turguje, tik ten vėl reikia žinoti, pas ką, kada ir nuo ko. Kaip minėjau, jei turi patikimą žmogų (o visų geriausia, ūkininką), turėsi ir geros, bet labai nepigios mėsos :)
O į tavuosius atpjautus gabaliukus žiūrint, pilvas maršą ima groti, nors jau vidurnaktis :)
Aciu, Ausra, uz paaiskinima; aiskiau ir buti negali; o Entrecote = Prime Rib = Delmonico steak; sita tai tikrai zinau;
PanaikintiSveikos mielosios
AtsakytiPanaikintiIdedu nuoroda paveikslelio, pagal kuri galima susieti piesinuka ir pavadinima (kuri jautienos dalis kur ir kaip atrodo), versti si karta patingesiu :) manau pravers ir tikrai suprasite kas prie ko
Pagarbiai
J
Nuoroda
http://yourlighterside.com/wp-content/uploads/2013/07/beef.jpg
J, aciu! vertimas man yra idomiausia ir svarbiausiai dalis - kaip teisingai/taisyklingai lietuvikai pavadinti;
PanaikintiNa mesiniu galviju jautienos isigyti taip pat imanoma, na zinoma kai kuria mesa reikia uzsakyti is anksto. Taciau internete kontaktus ukininku surasti tikrai galima, jei tikrai reikia Jautienos. Tik reikia ideti pastangu paieskoti
AtsakytiPanaikintiPats tokiu budu radau.
Sekmes
Anonime, taip ir itariau, kad tikrai turetu buti budu, kaip LIetuvoje gauti jautienos; bet matomai jautiena nera ypac populiari Lietuvoje, todel ir pasiulos neitin daug; o tai kai pats uzsakineji pas ukinika, ar perki visa gyvuli ir pats kapoji, ar prasai, kad sukapotu ir perki tam tikrus kepsnius? jeigu perki tik kepsnius, tai kaip juos uzvadini? ar tiesiog sakai: prasau man nugarines, arba papilves, arba sonkauliu?
PanaikintiAušra, Lietuvoje anksčiau jautienos kepsniams skirta išpjova buvo vadinama "antrekotas" arba "nugarinė", tarp kito italai ir prancūzai irgi vadina "Entrecôte". Kažkada dariau tyrimą kaip Lietuvoje vadinamos jautienos mėsos dalys, lietuvių kalbos kalbininkių ir šeiminikių padedama (mano draugių iš Lietuvos), ir surašiau tokią schemutę (žiūrėk įrašo apačioje): http://segebute.blogspot.com/p/mesos-ir-zuvies-patiekalai.html
AtsakytiPanaikintiViktoprija, aciu tau uz schemute; labai informatyvi;
Panaikintitema sena, bet ....
PanaikintiJei kalbame apie tikra Entrecôte, tai tiktai Charolais (šarolė) veisles vieneriu metu kastruoto mesinio BULIUKO puses skerdienos mesos gabalas, ispjautas is trumposios nugarines tarp stuburo ir sonkauliu. (Schemoje – Short Loin)
Is musu parduotuveje parduodamo jautienos "antrekoto" galima pagaminti Rib Eye Steika ir "antrekoto" su kaulu - Rib Steika, bet ne Entrecôte.
Is musu parduotuveje parduodamos nugarines galima pagaminti - Sirloin Steak.
Is ispjovos (ploniausia ilga dalis) (Tenderloin) - medalionus (Filet Mignon) arba (Whole Beef Tenderloin) kepamas visas ilgas ispjovos gabaliukas.
Top Sirloin Steak– nugarines file steikai.
JAV, Pietu Amerioje ir Europoje yra skirtingai skerdziami galvijai, bet tie skirtumai yra nedideli. Beda ta, kad Lietuvoje dar kitaip, dar Sovietinis palikimas. Tarkim Lietuvoje sunku rasti T-Bone steikui jautienos gabaliuko, nes musu skerdikai taip skerdzia. Gerai, jei kam koks ūkininkas gali paskersti kaip tu nori. Lietuvoje kalbininku ir namu seimininkiu (nenoriu nieko izeisti) terminai ir pavadinimai taip isdarkyti, kad baisu.
Kelios schemos, kuriomis bandau vadovautis, galima gan lengvai susigaudyti
http://postimg.org/gallery/4tymk12a/6ed6ecb4/
Scarface, aciu! visa komentara atsispausdinau ir pasidejau saugioje vietoje; ateityje apie jautiena rasydama tikrai pasikonsultuosiu;
PanaikintiAutorius pašalino šį komentarą.
PanaikintiEsu tik megejes, megstantis skaniai uzkurti grili ir skaniai pavalgyti.
PanaikintiJei idomu, cia trupuiti apie steikus kuriuos galima iskepti is liemenines
http://grillingandchilling.blogspot.com/
Niekada nebuciau pagalvojusi, kad "Rib" lietuviskai yra nugarine;
PanaikintiTaip, nors pasauly dažniausiai ši dalis yra Šonkaulių, o pagal skerdimą Lietuvoje tai Nugarinė.
PanaikintiLietuvoje nugarinė yra iš triejų dalių :
http://postimg.org/image/hc5vqc0u3/
Išmėginome receptą ir likome patenkinti. Nors Jūsų visi grilyje kepti receptai pasiteisino, tačiau iškylo klausimas,kokią naudojate kepsninę savo patiekalams? Mes kolkas žvalgomės ir negalime niekaip apasirinkti , galvojame tarp URL adresas. https://www.kepsnines.lt/modeliai/
AtsakytiPanaikintiKaip manote, ar verta dėmesio?