10 gegužės, 2012

Motinos diena ir virtiniukai babai







Sekmadienį Amerikoje bus švenčiama Motinos diena. Ta proga rašau dedikacinį įrašą pačiai iškiliausiai mano gyvenime mamai, mano didžiausiam žmogiškąjam idealui, pavyzdžiui ir įkvėpimui – savo babytei. 

Mano tėčio mama, baba, man man visada atrodė tokia pati: sena, maža, sulinkusi, sudžiūvusiu raukšlėtu veidu ir be dantų. Jos nesikeičiantis buvimas man visada asocijavosi su pastovumu, aiškumu, ramybe ir namais; babai išėjus, jos sodyboje kaime iškart neliko namų jausmo; ten aš tuojau pat pasijutau kaip svečias.

Baba ištekėjo jauna; jos vyras buvo dvigubai už ją vyresnis ir prastos sveikatos, taip kad baba viena pati augino tris vaikus, leido juos į mokslus ir tvarkė jų gyvenimus. Kaime visada buvo didžiulis ūkis su visais įmanomais gyvuliais ir neaprėpiamais hektarais žemės: javai, daržai, ganyklos ir miško plotai. Mūsų šeima gyveno Kaune, bet visus savaitgalius, šventes ir atostogas mes leidome kaime, nes ten visada laukė šimtai nenudirbtų darbų. Baba ilgus metus buvo viso to didžiulio ūkio vyriausias ūkvedys, viršininkas ir direktorius. Ji be vargo susitvarkydavo su tokiomis pareigomis. Ūkis neprapuldavo nei per sausras, nei per lietingas vasaras, nei užpuolus kolorado vabalams ar dar kokiai negandai. Kaimas metai iš metų maitino tris šeimas, ir dar likdavo pardavimui. Jau rašiau, kad gyvendama Lietuvoje aš nesu pirkusi daržovių, bulvių, ar miltų, jau nekalbant apie mėsą, kiaušinius ir pieną.  Baba ne tik reguliavo ką ir kur sėti, sodinti, kiek veršelių palikti, kiek paršelių pirkti ir kiek darbininkų samdyti. Ji visą laiką dirbo pati. Nuo aušros iki tamsos. Mums vaikams visada būdavo keista – kaip jai nenusibosta. Baba melžė karves ir girdė gyvulius, šutino bulves kiaulėms ir lesino vištas, o apėjusi gyvulius imdavo vartyti šieną. Apavarčiusi gerą plotą, eidavo link namų per daržą ir pakeliui nuravėdavo lysvę bulvių arba praretindavo morkas; parėjusi namo ji vienas-du  nuravėdavo darželį, pririšdavo nukritusią raganę ir dar nuveikdavo masę darbų-darbelių, kol pradėdavo temti ir būdavo laikas vėl melžti ir perkelti karves, parvaryti namo avis, ir taip toliau. Baba visą laiką krutėjo. Aš neįsivaizdavau, kaip tai išvis įmanoma. 

Žiemą baba audė rankšluosčius, kilimus ir patalynę, verpė ir dažė avių vilnas, siuvo prijuostes, užvalkalus ir marškinius, lopė, adė, siuvinėjo kryželiu. Ji pati nešiojo tik savo rankų darbo drabužius – ilgus languotus arba tamsios spalvos sijonus, kartūnines bliuzeles, margus kvartukus ir storus apatinius. Pirktinė būdavo tik skarelė. Ir vaikai, ir suaugę būdavo kasmet aprūpinami tuntu  vilnonių kojinių ir pirštinių, kiekvienam kitokios, visada tinkančios kaip nulieta, nei per didelės, nei per mažos,  visada numegztos pačiais ploniausiais virbalais, kad būtų nestoros, visada raštuotos, kartais dvigubos, kad būtų šiltesnės. 

Baba kepė nepaprastai skanią duoną, kurios nesugebėjo pranokti nei viena iki šiol mano ragauta. Babos duona buvo akyta ir aukštai iškilusi, saldi, kvapni, netrupanti, su mikštu padu ir plona plutele, ant ajerų arba ant kopūstlapių, kartais su kmynais arba su kalendrų grūdeliais, visada aukščiausios klasės duona, be jokio, anei mažiausio defekto, po 10 – 12 kepalų kiekvieną savaitę. Baba slėgė varškės sūrius, centrifugavo pieną ir mušė sviestą, pešė gaidžius, rūkė dešras, kumpius, kindziukus ir pagal užsakymus vestuvėms kepė  šakočius, dviejų dydžių – iš 50 arba iš 100 kiaušinių. Ir kiekvieną mielą rytą ji mums visiems pagamindavo pusryčius: išvirdavo saldžių skrylių su grietinė ir su juodųjų serbentų uogiene (“šaltanosių”), arba bulvinių raguoliukų su spirgučių padažu, arba prikepdavo mielinių blynų, arba padarydavo šviežios varškės, kurią mes valgydavom su virtomis šviežiomis bulvėmis, apibarstytomis rupia druska ir krapais, arba su šviežiais agurkais ir medumi. Aš kartais bandau įsivaizduoti, kada man reikėtų atsikelti, kad pusryčiams šeimai galėčiau prikočioti šviežių ravioli.  Mano šeimoje yra penki asmenys. Babos namuose pusryčiaudavo mažiausiai dvylika. 

Aš prisimenu savo babą ne tik kaip auksarankę visų amatų meistrę. Man baba buvo ir bus pats didžiausias gyvenime autoritetas ir pavyzdys, kaip reikia gyventi: visada veikloje, bet visada apgalvotai, nesidraskant tarp milijono neįveikiamų darbų, visada ramiai, linksmai ir visada su daina. Baba niekada nesiskundė, kad neturi laiko. Baba išvis niekada nesiskundė ir niekada bebambėjo.  Ji viską darė su tokiu įgudžiu ir taip užtikrintai, lyg tai būtų niekų darbas, dainuodama arba skaldydama anekdotus apie kaimynus ir gimines. Aš tvirtai tikiu, kad mano baba būtų be vargo išgyvenusi ant plikos ledo lyties arba ant ugnikalnio viršūnės, ir pusryčiams mums visiems kas rytą būtų privirusi skrylių.

Babos veikloje niekada nebuvo nieko nelogiško ar tuščio, todėl jai užtekdavo ir laiko, ir meilės, ir kantrybės visiems svarbiausiems darbams ir žmonėms. Ji kaip niekas kitas mokėjo gyventi ir neprašoma tvarkė gyvenimus tiems, kuriems trūko laiko, patirties ar išminties susitvarkyti patiems. 

Mums vaikams visada atrodė, kad baba bus amžinai, ir prireikus mes ją visada rasim jos įprastinėje vietoje – miegamajame ant šiltos ležankos, su mezginiu rankose, įsispraudusią tarp kubilo su kylančia duona ir tarp skardų su karštu kugeliu. Deja, vieną dieną babos neliko. Aš net neįsivaizdavau, kad man jos gali šitaip trūkti. Babos netektis man buvo svarbi pamoka: artimus žmonės būtina branginti, kol jie yra su mumis, ir reikia džiaugtis kiekviena proga, kai galime pabūti kartu. 



Jeigu mano baba būtų gyva, aš lankyčiau ją kiekvienai progai pasitaikius. Motinos dienos rytą aš jai  išvirčiau virtiniukų gnocchi su žolėlėm, pagal Thomas Keller receptą. Kodėl virtiniukų? Todėl kad jie man tokie labai “babiški”: paprasti, skanučiai, apskrudę švelnios plikytos tešlos kąsneliai, tirpstantys burnoje, stipriai kvepiantis peletrūnais ir šalavijais. Manau, kad babai jie labai patiktų. O kodėl Thomas Keller? Todėl kad kulinarinėje sferoje mano baba ir ponas Keller man yra tame pačiame lygmenyje, ir savo požiūriu į maistą, ir jo gaminimo įgudžiais. Jau rašiau kad mano babai buvo vieni niekai sukomplektuoti puikiausią prosciutto, suspausti saldų varškės sūrį arba susukti vyniotinį iš kiaulės galvos. Nerašiau, kad Thomas Keller knygoje “French Laundry” aprašytas kiaulės galvos vyniotinio receptas yra tip-top toks pat, kaip mano baba darydavo. 




Sveikinu visas mamas su artėjančia Motinos diena. Jums, brangiosios, linkiu daug laimės ir meilės, nes be mamų ir močiučių mums visiems gyventi būtų daug liūdniau. Kaip be namų. 

Aušra

















 


Virtiniukai gnocchi su žolelėmis

Pagal receptą iš Thomas Keller “Bouchon”

1 1/2 stiklinės* vandens
170 g sviesto
2 šaukšteliai druskos
2 stiklinės miltų
2 šaukštai Dijon garstyčių
1 šaukštas smulkintų šviežių laiškinių česnakų
1 šaukštas smulkintų šviežių petražolių
1 šaukštas smulkintų peletrūno lapelių
1 stiklinė tarkuoto fermentinio sūrio (Comté, Emmentaler ar kitokio)
6 kiaušiniai
50 g sviesto, kepimui
Saujelė šviežių šalavijų lapų

*1 stiklinė = 236 ml

Persijoti miltus. Plačią kepimo skardą iškloti sviestiniu popieriumi. Kitą kepimo skardą iškloti popieriniais rankšluostėliais.

Nedideliame puode ant vidutinės ugnies užvirinti vandenį, sviestą ir druską. Sumažinti ugnį. Į puodą suberti miltus ir, intensyviai maišant, kaitinti maždaug 5 minutes. Nukelti nuo ugnies. Į tešlą sudėti garstyčias, smulkintas prieskonines žoleles ir tarkuotą sūrį. Viską gerai išmaišyti elektriniu mikseriu arba tvirtu mediniu šaukštu. Po vieną dėti kiaušinius, kaskart vis gerai išmaišant. 

Paruoštą tešlą sukrėsti į konditerinį maišelį su maždaug 1 cm skersmens anga. Iš tešlos formuoti maždaug 2 cm ilgio cilindrus, juos išspaudžiant tiesiai ant sviestiniu popieriumi ištiestos skardos: venoje rankoje laikyti maišelį su tešla, kitoje – aštrų peilį. Tešlą pamažu spausti iš konditerinio maišelio ir pjaustyti į trumpus pailgus virtiniukus. 
 

Dideliame puode užvirinti pasūdyto vandens. Sumažinti ugnį, kad vanduo vos vos virtų, bet ne kunkuliuotų. Į verdant vendantį mesti maždaug 25 – 30 virtiniukų. Iš pradžių virtiniukai nukris ant puodo dugno. Kai virtiniukai išplauks į paviršių, juos virti dar 1 – 2 minutes, išsemti kiauru šaukštu iš vandens ir dėti ant popieriniais rankšluostėliais ištiestos skardos. 

Nusausintus virtiniukus galima sušaldyti, juos perdėti į sandariai užsidarantį indą ir laikyti šaldiklyje, kol prireiks.

Jeigu virtiniukus gaminsite tuojau pat, didelėje keptuvėje ant karštos ugnies ištirpinkite maždaug 50 g sviesto ir kaitinkite ant karštos ugnies, kol sviestas pradės keisti spalvą. Į ruduoti pradėjusį karštą sviestą įberkite smulkintų šviežių šalalvijų, dėkite nusausintus virtiniukus ir kepkite, laikas nuo laiko pamaišant, kol virtiniukai gražiai apskrus iš visų pusių. Virtiniukus tiekite pašildytose lėkštėse, apšlakstytus keptuvėje likusiu šalavijų sviestu. Ant viršaus galite užtarkuoti parmezano.











Herb Gnocchi


1 1/2 cups water
12 tablespoons (6 ounces) butter
2 teaspoons salt
2 cups flour
2 tablespoons Dijon mustard
1 tablespoon chopped fresh chives
1 tablespoon chopped fresh parsley
1 tablespoon chopped fresh tarragon
1 cup shredded cheese (Comté, Emmentaler, etc.)
6 eggs
4 tablespoons butter, for browning
Small bunch of fresh sage leaves

Sift flour. Line one baking sheet with parchment. Line another baking sheet with paper towels.

Combine water, butter, and 1 teaspoon salt in a medium saucepan and bring to a simmer over medium-high heat. Reduce heat to medium, add flour all at once, and stir rapidly with a stiff wooden spoon. Continue to stir for about 5 minutes, adjusting the heat as necessary to prevent the dough from coloring. Transfer the dough to a bowl. Add mustard, herbs and cheese. Sir with electric mixer or with a stiff wooden spoon.  Add eggs, one at a time, beating until each egg is completely incorporated before adding the next one. 

Place the dough in a large pastry bag fitted with a 5/8-inch plain tip (or with a cut off corner) and pipe out short cylinders directly onto a parchment lined baking sheet: hold the pastry bag with the dough in one hand and a sharp knife in another hand; slowly squeeze dough out of the pastry bag and cut it into short gnocchi.


Bring a large pot of salty water to boil. Reduce the heat that the water just simmers. Place about 25 – 30 gnocchi into simmering water. First, the gnocchi will sink in the pot. Once the gnocchi float to the top, poach them for another 1 to 2 minutes, then remove them with a slotted spoon and drain on the paper towel–lined baking sheet. Repeat with the remaining dough. 

When all the gnocchi have drained, they can be frozen solid and stored in an airtight container until needed. If using gnocchi immediately, in a large sauté pan melt 4 tablespoons of butter and cook it on medium-high heat until butter begins to change color. Sprinkle in chopped sage leaves. Add gnocchi and sauté, stirring occasionally, until they are browned on all sides. Serve gnocchi in warmed plates, drizzled with sage butter from the pan and sprinkled with some grated parmesan.


26 komentarai:

  1. Aušra, aš tau pasakysiu, tu tikrai esi XXI amžiaus savo babos versija. Aš dažnai pagalvoju apie tave "kur tu taip viską spėji". O tavo apsisukimų virtuvėje liudininkė buvau ne kartą. Taigi mano įvertinimas kompetetingas :) Labai smagiai perskaičiau apie tavo babą ir pasiilgau savųjų senelių, kurių taip pat nėra, ir kurie savo darbštumu visada stebino.

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Aciu, Jura; deja, is babos as galeciau dar labai daug pasimokyti; svarbiausia - kantrybes ir gero upo;

      Panaikinti
    2. dar norėjau pakomentuoti apie mielą tautišką staltiesę ir piešinukų "jėgoviškumą". Iš kur tu tas rankas ištraukei? :)

      Panaikinti
    3. aciu aciu; staltiese mano pasogine; o iliustracijos sukurtos PowerPoint pagalba, pasinaudojant Clip Art siulomais ranku ir peiliu paveikslais; FANCY!!

      Panaikinti
  2. pas babą turbūt atominis varikliukas buvo - tiek darbų neveikt... gražiai, su meile parašyta.

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Aciu, Egidija; itariu, kad ten maziausiai du varikliukai buvo; gal net trys;

      Panaikinti
  3. Ir aš turėjau labai panašią babytę. Net ir nudirbus milijoną darbų darbelių dieną, ji mums vakarais sekdavo pasakas ir pasakodavo istorijas. Ir dabar ją prisiminus ir palyginus su savo gyvenimu, vis pagalvoju iš kur ji turėjo tiek kantrybės.

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Vilma, panasu,kad visu babytes panasios; matyt buvo tokia zmoniu karta;

      Panaikinti
  4. Man irgi didžiausias autoritetas buvo ir bus - mano močiutė. Tolerantiškiausio ir darbščiausio žmogaus nesu sutikusi. Ačiū dievui turiu galimybę dar ją lankyti ir stengiuosi tai daryti kuo dažniau, kad paskui netektų gailėtis, nes jos gyvenimas jau kopia į saulėlydį...

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Laura - gal cia toks mociuciu darbas: buti autoritetu; mano baba irgi buvo tolerancijos virsunes; sito charakterio bruozo tai as tikrai nepaveldejau; deja; aciu tau uz komentara;

      Panaikinti
  5. Koks gražus Babos portretas :) Tos kartos moterys tokios stiprios buvo savo vidumi ir darbais. Pasiilgstu ir aš savo močiutės, kurios meilę iki šiolei jaučiu :) Su motinos diena ir Tave, Aušra!

    AtsakytiPanaikinti
  6. Labai pritariu Jūrai, kad Aušra yra XXI amžiaus savo babos versija.Niekaip nesuprantu kaip ji spėja tarp visų veiklų jau vien pažiūrėjus kaip dažnai papildomas blogas.O apie babą skaitydama beveik verkiau.Labai labai gražiai parašyta.Kad aš nors pusia tiek galėčiau kaip Aušros baba.

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Aciu, Alteja; del spejimo - tai ne visur speju; daug kas mano gyvenime apleista; ir laiko visada truksta; bet as tik niekam sito nepasakoju; vis blizgiaja puse stengiuosi rodyti; gal ir negerai taip; paskui zmonems susidaro klaidingas ispudis; aciu tau uz toki silta komentara;

      Panaikinti
  7. Tikrai, kokia nereali močiutė!!! labai šilta pasidarė perskaičius, aš lygiai tokios pat nuomonės Aušra, mylėti ir vertinti žmogų reikia tada, kol dar šalia.

    AtsakytiPanaikinti
  8. Graziai parasyta! sviesus zmogus tavo baba. (nors mociute skamba graziau-bet buna,kad baba kazkaip prilimpa labiau).
    Ausra, vadinasi is kartos i karta eina tas gebejimas suktis virtuveje, buityje.
    Zaviuosi!

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Aciu, Ambre; o mano baba niekada nebuvo mociute; tokia jau tvarka;

      Panaikinti
  9. P.s. del virtiniuku. Nagrineju recepta ir ziuriu,kad gougeres pyragelius panasiai kepu, tik cia virti reikia. Puikus piesineliai, bet man neramu kaip tuos minkstucius teslos cilindriukus i puoda perkelti, nelimpa jie prie ranku?

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Ambre, taip, ta pati tesla, kaip grougeres, eklerams, plikytiems sausainiaims ir t.t.; todel jie gaunasi tokie svelnuciai ir miksti; jeigu teslos liko, is jos sekmingai galima kepti visus auksciau suminetus reikalus; ir saldosi viskas gerai saldiklyje, todel is karto galima daug pridaryti, o po to uzsaldyti ateiciai; zodziu, labai universalu; o del lipimo prie ranku - niekas nelips, nebijok; tesla tokia riebi, kad jokio pavojaus del lipnumo;

      Panaikinti
  10. Ausra, labai grazus irasas ♥ gaila kad dabar mazai tokiu zmoniu beliko, dabar visi skuba,lekia. tik ir girdi,kad nei vienas neturi laiko,nei parasyt zinutes,nei prisest prie skype ar pan. jaunos mamos turedamos viena vaika nieko nespeja,nors siais laikais yra ir pampersai,ir rubu nereikia skalbti rankomis :), ir gyvuliu nereikia serti :) na bet yra kaip yra.. :)

    virtinukai labai skaniai atrodo,reiks palepinti seimyna ;)

    AtsakytiPanaikinti
  11. Aciu, Eugenija; o del laiko neturejimo - tai mano manymu cia tik kitais zodziais pasakyta: "man tas nesvarbu ir as negaisiu tam savo brangaus laiko"; svarbiems dalykams laiko visada atrandama; tik reikia noro; kaip mano sunaus ledo ritulio treneris kazkada pasake: "It's all about the priorities";

    AtsakytiPanaikinti
  12. Aušra, labai gražu, smagu kai turi tokių prisiminimų ;)

    AtsakytiPanaikinti
  13. Pasodariau labai jau jautrios sielos, nes besksitudama tavo bloga pastoviau apsiverkiu. Gera prisiminti baba. As ja prisimenu daug maziau, bet labai panasiai. Ji js tikruju visada atrode tokia pat. Kazkaip gal keista,bet primeni man baba. Labai.

    AtsakytiPanaikinti
  14. Pasodariau labai jau jautrios sielos, nes besksitudama tavo bloga pastoviau apsiverkiu. Gera prisiminti baba. As ja prisimenu daug maziau, bet labai panasiai. Ji js tikruju visada atrode tokia pat. Kazkaip gal keista,bet primeni man baba. Labai.

    AtsakytiPanaikinti